Başkent Sağlık Hizmetleri
başkent sağlık
TÜMÜNÜ GÖR

SÜTUNLU ÇALIŞMA PLATFORMU PERİYODİK KONTROLÜ

SÜTUNLU ÇALIŞMA PLATFORMU PERİYODİK KONTROLÜ

SÜTUNLU ÇALIŞMA PLATFORMU PERİYODİK KONTROLÜ

Sütunlu Çalışma Platformu ve Kullanımı

Sütunlu çalışma platformunun hidrolik ve pinyon dişli gibi çeşitleri kullanılmaktadır. İnşaatlarda ve yüksek binalar üzerinde yapılan çalışmalarda sütunlu çalışma platformlarının yüksek ağırlıkların kaldırılması gibi avantajları sebebiyle oldukça kullanılabilir araçlar olmuşlardır. Birçok avantaja rağmen yanlış kullanım iş güvenliği kurallarına uyulmaması gibi durumlarda oldukça tehlikeli ve hasarlı sonuçlar doğurabildiğinden bu platformların doğru kullanımı önemlidir.

Sütunlu Çalışma Platformu Periyodik Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Sütunlu çalışma platformu periyodik kontrolü platformun imalatının tamamlanmasının ardından imalatçı firma tarafından yapılan test ve deneylerin haricinde tarafsız bir muayene kuruluşu tarafından muayeneye tabi tutulmalıdır. Sütunlu çalışma platformu kullanılmaya başlanmadan önce, platformun üzerinde yapılan herhangi bir değişiklikte ve çalışma platformunda yapılan tamir ve bakım işlemlerinden sonra İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre bütün kaldırma ve iletme ekipmanları gibi sütunlu çalışma platformu periyodik kontrollerinin yılda en az 1 kez yaptırılması kanunen zorunludur.

Kanunen Zorunlu Olan Periyodik Kontroller Yaptırılmazsa ?

Süreleri kanunen belirlenen bu periyodik kontroller yaptırılmadığı durumlarda sorumlu iş yeri sahibi olur. Bakanlıkça ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan firma denetlemelerinde tespiti halinde iş yeri sahibine cezai işlem uygulanır. Bu yüzden yaptırılması gerekmektedir.

Sütunlu Çalışma Platformu Periyodik Kontrol Muayenesi Nasıl Yapılmaktadır?

Firmamız A- tipi akredite bir muayene kuruluşu olarak alanında uzman personelimizce yapılan sütunlu çalışma platformu periyodik kontrolünde standartlara uygunluğunun tespiti, yük testleri, fren testleri, ekipmanların konumu, sızdırmazlıkları gibi değerlendirmelerin sonucunda sütunlu çalışma platformu periyodik kontrol muayenesi uygunluğu rapor edilir.

Sütunlu Çalışma Platformu Periyodik Kontrolünde Yük Testi Nasıl Yapılır?

Sütunlu çalışma platformu işletme kapasitesine göre belirlenen test yükü ile statik yük testi yapılır. Bu testte ekipmanların durumu ve hidrolik sistemdeki oluşabilecek hatalar kontrol edilir. Daha sonra aynı şekilde dinamik yük testi içinde kapasiteye göre ağırlık belirlenir ve kararlılık testleri gerçekleştirilir.

Sütunlu Çalışma Platformu Periyodik Kontrolü Hangi Standartlara Göre Yapılmaktadır?

Sütunlu çalışma platformu periyodik kontrolü için yönetmelikte belirtilen TS EN 1495+A2 standartlarına göre kontrolünü yapmaktayız.

Sütunlu Çalışma Platformu Periyodik Kontrolü Raporu Nasıl Hazırlanmaktadır?

Sütunlu çalışma platformu periyodik kontrolü İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtilen uygun standartlara göre yetkili mühendis ve teknikerlerden oluşan uzman kadromuzca yerinde test ve kontrollerinin yapılmasının ardından teknik yöneticimiz tarafından onaylı raporumuz hazırlanmış olur.

 Sütunlu Çalışma Platformu Periyodik Kontrolü İçin Kimler Yetkilidir?

Yönetmeliğin ilgili maddesine göre sütunlu çalışma platformlarının periyodik kontrolleri için makine teknikeri ve makine mühendisi ve yetkili teknik yönetici tarafından sütunlu çalışma platformu periyodik kontrolü, raporlanması ve onayı yapılır.

İlgili Yönetmelik Nedir?

Firmamızca sütunlu çalışma platformu için takip edilen 25.04.2013 tarihli ve 28628 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği esas aldığımız yönetmelikler ve mevzuatların ilgili maddelerini içermektedir.

15 Aralık 2017
902 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?