of the measurement and the depth of the show has not been determined by the device, but it was well over 2156 meters, up to the value of instrument always display the data. Well, when it simply was not designed for the device it is proportional to the depth of bo2lshuyu or depth.Packs with essential oils or a mixture of oils to promote healing and provided to improve the skin and destroy harmful microbes. Packages are divided into raw vegetables or fresh fruit and can i buy venlafaxine hot vegetables and natural holodnye.Upotreblenie help strengthen the health gold to purify the body and loads of energy. Juices - definitely useful power. If you need to make some preliminary observations that help begin the road rehabilitation and treatment with natural juices and fresh fruit. 3. Put butter on a piece of filter paper and inhale deeply OIL ego.BEREZOVOE - by the kidneys and birch leaves. Rene are rich in essential oils, resins, nicotinic acid and ascorbic acid, flavonoids, saponins, carotene giperozid and tannins., Head attack is accompanied by severe sweating, reduced intoxication. Zasypayut.Itak weakened patients, it is important to learn to compensate in some way from each step zdorovyu.Sinonimy Procedure: E. coli infection. Ehsherihiozom - Acute intestinal tract caused by certain types of E. coli infection, which empties into the bowel syndrome and inflammatory gastroenterocolitis. ehsherihiozom rare extraintestinal addresses the location of the common form of the disease. E. coli was discovered in 1886 by British scientist T. Escherichia, wellbutrin Continue Reading after which are named as Escherichia. It is a permanent resident in the intestines of healthy, but some of them may be the cause of acute intestinal infection, which has been demonstrated experimentally in 1899 years Gabrichevsky. Adam 1922 g. identified a large number of pathogenic E. coli saprophytes. F. Kaufmann (1942-1945 gg.) Analysis of the serological method, the basis of modern classification of pathogenic Escherichia is designed. Pathogenic Escherichia saprophytes Escherichia and have common
Başkent Sağlık Hizmetleri
başkent sağlık
TÜMÜNÜ GÖR

e reçete programı

e reçete programı

İŞYERİ HEKİMLİĞİ E-REÇETE PROGRAMI

İşyeri hekimlerinin, işyeri hekimliği belgesinin alınması, süresinde beşyılda bir vize işlemlerinin yapılması ve işyerlerine İSG-Katip üzerinden görevlendirme işleri Çalışma Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü üzerinden yürütülmektedir. İşyeri hekimlerinin çalışma süreleri ve şekli yine Çalışma Bakanlığı mevzuatlarına belirlenmektedir. 

İşe giriş muayenelerinde sağlık raporlarının verilmesi ve takibi, çalışmaya devam eden işçilerin periyodik muayeneleri, işyerlerinde rutin poliklinik muayeneleri, meslek hastalıkları çalışmaları, yaptıkları aşı uygulamaları, işyeri hekimlerinin yazdığı reçeteler, iki güne kadar verilen rapor işlemleri Çalışma Bakanlığı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmelikleriyle düzenlenmiştir.

Ancak İşyeri Hekimliği sertifikası alabilmek için önce tıp doktoru (hekim) olunması gerektiği unutulmamalıdır. Doktorların ve işyeri hekimlerinin mesleklerini ifa etmesi için Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankasında kayıtlı olması gerekmektedir.

İşyeri hekimleri e reçete ile ilgili tüm konular yine Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. İşyeri hekimleri e reçete uygulamasına geçiş işlemleri İSG-Katip web sitesi üzerinden yapılan duyuruda da yer aldığı gibi 01.01.2018 tarihi itibariyle işyeri hekimi e reçete uygulamasına geçmiş olacaktır.

Duyurudan da anlaşılacağı üzere, e reçete uygulamasında reçete yazabilmesi için belli şartların yerinde olması gerekmektedir.

İşyeri hekimleri e reçete yazabilmeleri için İşyeri Hekimi Bilgi Doğrulama Şartları Uygun Olmalıdır;

 1. İşyeri Hekimi, Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankası Veri Tabanında kayıtlı olmalıdır
 2. İSG-KATİP Sisteminde Geçerli İşyeri Hekimliği Sertifikası olmalıdır.
 3. İSG-KATİP Sisteminde Onaylı Bir İşyeri Hekimliği Sözleşmesi bulunmalıdır.

E Reçete Yazılım Programı Üzerinden E-Reçete Onaylama Şartlarının Yerinde Olmalıdır;

 1. Tesis Kodu (11XX9903, XX İl Plaka Kodu) tanımlanmış olması gerekmektedir.
 2. Elektronik İmza (USB Dongle ve Pin Kodu) sahibi olması gerekmektedir.
 3. E-Reçete Yazma Programı sahibi olması gerekmektedir.

İSG-Katip web sitesi üzerinden yapılan işyeri hekimlerinin e reçete uygulama duyurusundan da anlaşılacağı gibi tüm e reçete işlemleri Çalışma Bakanlığı üzerinden yürütüleceği görünmektedir.

İşyeri Hekimlerinin e reçete yazma programları, Çalışma Bakanlığı veri tabanına entegrasyonu yapılan özel yazılımlardır.  E reçete programı,  işyeri hekimlerinin elle yazdıkları reçeteleri E-Reçete olarak SGK Medula sistemine gönderecektir. SGK Medula Sistemi zaten Çalışma Bakanlığının kendi sistemi olduğundan dolayı e reçete uygulaması işyeri hekimleri kullanımına açmak kolay olacaktır.

İşyeri Hekimliği E-Reçete Yazılım Programları Özellikleri;

E reçete program özelliklerine bakıldığında temelde hepsi e reçete yazma amaçlarını karşılamaktadır. Ancak e reçete yazma programın alt yapıları birbirinden farklılık gösterdiğinden dolayı kullanım şekliği değişiklik göstermektedir.

E reçete yazma programlarının masaüstü kurulum gerektiren, masaüstü kurulum gerektirmeyen ve web tabanlı yazımlar olarak üç ana başlıkta toplayabiliriz.

 • Masaüstü Kurulum Gerektiren E reçete Programı; Bu yazılımlar bilgisayara bir exe ile kurulum gerektiren programlardır. İşyeri hekimleri e reçete programın yüklendiği bilgisayarı üzerinden e reçete programına giriş yaparak e reçete yazabilir. Bu tür e reçete yazılımları İşyeri sağlık ve güvenlik birimleri için kullanımına uygun, ortak sağlık ve güvenlik birimi ve bireysel çalışan işyeri hekimlerinin kullanımına pek uygun değildir.
 • Masaüstü Kurulum Gerektirmeyen Harici Bellek Üzerinden Çalışan e reçete Programı; Bu yazılımlar, bilgisayara kurulum gerektirmeden taşınabilir USB bellek veya harici hard-disk üzerinden e reçete uygulamasının çalıştırılmasıyla kullanılabilen yazılımlardır. E reçete programının USB bellek veya harici hard-disk taşınabilir olması büyük kolaylık gibi görünse de beraberinde çok büyük risk taşımaktadır.  E reçete uygulamasının yüklü olduğu bellek yada diskin kaybolma yada bozulma olasılığının yüksek olması hekimleri tekrar düşünmeye sevk etmektedir.
 • Web Tabanlı e reçete Programı; Bu yazılımlar e reçete uygulamasında, masaüstü veya dizüstü bilgisayar, akıllı telefonlar ve tablet gibi internetin olduğu her platformda kullanımın olması avantajıyla her türlü çalışmalarda tercih edilmektedir. OSGB e reçete uygulamasında, İSGB e reçete uygulamasında veya bireysel işyeri hekimliği e reçete uygulamasında en kolay ve hızlı olarak beklentilere cevap verecek e reçete program türüdür.

e reçete programı indirmek için tıklayınız…

Çalışma Bakanlığı https://isgkatip.csgb.gov.tr/ web adresinden 02.10.2017 tarihinde yapılan işyeri hekimliği e reçete duyurusu aşağıda yer almaktadır.

Vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin en kolay ve en etkin yoldan kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde elektronik ortamda sunulması amacıyla Bakanlığımızca yürütülen tüm uygulamalarda e-devlet yapısının kullanılması yönünde çalışılmaktadır.

6331 sayılı Kanununun 6 ncı maddesinde belirtilen iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin elektronik ortamda yönetilebilmesi hedeflenmektedir. Bu maksatla kurulacak iş yeri bilgi yönetim sisteminin ilk uygulaması olan “elektronik işyeri hekim uygulaması” başlatılmıştır.

İşyerlerinde çalışan 4/a statüsündeki kişiler için düzenlenecek reçetelerin karşılanabilmesi için, işyeri hekiminin Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankası uygulamasında kaydı olup, İSG-KATİP üzerinden de görevlendirilmelerinin bulunması gerekmektedir.

İşyeri hekimlerinin e-reçete düzenleyebilmeleri için; Sosyal Güvenlik Kurumu Medula Uygulamaları altında yer alan e-reçete web servisinin entegre edildiği bir otomasyon teminin ve 31.12.2017 tarihinde zorunlu olması planlanan imzalı e-reçete işlemleri için elektronik imza teminin yapılması önem arz etmektedir.

NOT: İşyeri hekimi tarafından yazılan reçetelerin ödenmesinde aşağıdaki hususlar dikkate alınmaktadır.

– İşyeri hekiminin Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankasına kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıt işlemi için İl Sağlık Müdürlüklerine müracaat edilmelidir.

Kayıt kontrolü için: http://sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi

– İşyeri hekimliği sertifikasının vize süresinin dolması nedeniyle İSG-KATİP’te geçersiz duruma düşmemiş olması gerekmektedir. Vize işlemleri için İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne müracaat edilmelidir. Sertifika durumu İSG-KATİP’e e-devlet şifresi ile giriş yapılarak ilgili hekimin “Sertifikalar” sayfasından kontrol edilebilmektedir.

– İşyeri hekiminin reçete düzenlediği kişinin çalıştığı işyeri ile İSG-KATİP üzerinden sözleşmesinin bulunması gerekmektedir. Sözleşme durumu İSG-KATİP’e e-devlet şifresi ile giriş yapılarak ilgili hekimin “Sözleşmeler” sayfasından kontrol edilebilmektedir.

– OSGB’de çalışan işyeri hekimlerinin dışa görevlendirmesinin (ilgili işyerine ataması) bulunması gerekmektedir.

E-reçete kullanım kılavuzu için aşağıdaki dosya linkine tıklayınız. (Yazılım firmaları içindir)

E-Reçete işlemlerinde kullanılan SGK Kurumsal Hekim parolasını almak için tıklayınız. (İşyeri hekimliği dışında görev yapıp daha önce parola temin etmiş olan hekimler aynı parola ile işlem gerçekleştireceklerdir.)”

01 Aralık 2017
7.431 kez görüntülendi
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

 1. Aylin dedi ki:

  Sadece SALT e-reçete sistemleri ki bunlar genelde HBYS veya AHBS yazılımı yapmış SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI KURULUŞLAR için yapılmış programlardır. Bu tarz oluşumlar işyeri hekimlerimizin işine yaramayacak. Zira bunları her tabip odası toplantılarında dile getiriyoruz. ÇSGB nin İBYS çalıştaylarına davet edilmemiş yazılım firmaları konunun detayını bilmedikleri için sadece e-reçete özelliği işyeri hekimlerinin işini görecek sanıyorlar.
  6331 İSG kanunu ve ilgili mevzuatlarındaki TÜM AKSİYONLARI yapan GERÇEK İSG YAZILIMLARI ‘nı tercih etmelerinde fayda olacak işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarımızın.
  Bu bağlamda http://www.isgsis.com hem işyeri hekimleri hem de iş güveneliği uzmanları için ücretsiz bir sistemdir.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?