Başkent Sağlık Hizmetleri
başkent sağlık
TÜMÜNÜ GÖR

KALDIRMA VE İLETME EKİPMANLARININ PERİYODİK KONTROLÜ

KALDIRMA VE İLETME EKİPMANLARININ PERİYODİK KONTROLÜ

KALDIRMA VE İLETME EKİPMANLARININ PERİYODİK KONTROLÜ

Kaldırma ve iletme ekipmanlarınınperiyodik kontrolünün yaptırılması kanunen zorunludur ve sorumluluk iş yeri sahibindedir. Firmalara TSE ve ÇSGB Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde periyodik kontrollerin eksikliğinin tespiti halinde iş yeri sahibine cezai işlem uygulanır. Bu yüzden yaptırılması gerekmektedir. Firmamızca akredite olarak yapılan kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri ve devamında hazırlanan akredite periyodik kontrol raporlarımızla tüm iş yerlerine destek vermekteyiz.

Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kaldırma iletme ekipmanlarının periyodik kontrolü ekipmanların imalatının tamamlanmasının ardından imalatçı firma tarafından yapılan test ve deneylerin haricinde tarafsız bir muayene kuruluşu tarafından muayeneye tabi tutulmalıdır. Kaldırma iletme ekipmanı kurulumu yapılıp kullanılmaya başlanmadan önce, ekipman üzerinde yapılan herhangi bir değişiklikte ve ekipmanlarda yapılan tamir ve bakım işlemlerinden sonra İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre bütün kaldırma, indirme ve iletme makinalarının periyodik kontrollerinin yılda en az 1 kez yaptırılması kanunen zorunludur.

Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrol Muayenesi Nasıl Yapılmaktadır?

Firmamız A- tipi akredite bir muayene kuruluşu olarak alanında uzman personelimizce yapılan kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolünde standartlara uygunluğunun tespiti, yük testleri, çatlak ve deformasyon kontrolü, ekipmanların konumu, kumanda ve ekipmanlarının doğru çalıştığının tespiti vb. değerlendirmeleri içerir. Kaldırma ve iletme ekipmalarının yük testinde yönetmelikte ve standartlarda belirtilen azami yüklerle statik ve dinamik testler gerçekleştirilir. Yapılan testlerin sonucunda ekipmanların metal yapısında deformasyon, çatlak veya boya kalkması gibi kriterlerini uygun olarak sağlaması beklenir. Referans aldığımız standartlar TS 208:2013+A1, TS EN 13157+A1, TS 2340, TS ISO 4309, TS ISO 8566-2, TS 10116, TS ISO 8566-5 VE İLGİLİ Amerikan ve TSE standartlarıdır. Ayrıca tüm periyodik kontroller ve raporların temeli için 25.04.2013 tarihli, 28628 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği esas alınır.

Akreditasyon kapsamı içerisinde periyodik kontrollerini gerçekleştirdiğimiz kaldırma ve iletme makinaları;

 • Gezer Köprülü Vinç Periyodik Kontrolü
 • Portal Vinç Periyodik Kontrolü
 • Monoray Vinç Periyodik Kontrolü
 • Mobil Vinç Periyodik Kontrolü
 • Portal ve Ayaklı Vinç Periyodik Kontrolü
 • Döner Kollu Vinç Periyodik Kontrolü
 • Caraskal Periyodik Kontrolü
 • Yükseltilebilen Seyyar İş Platformu Periyodik Kontrolü
 • Taşıt Kaldırma Donanımı Periyodik Kontrolü
 • Transpalet Periyodik Kontrolü
 • Forklift Periyodik Kontrolü

 

11 Ekim 2018
676 kez görüntülendi
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?