Başkent Sağlık Hizmetleri
başkent sağlık
TÜMÜNÜ GÖR

İş Hijyeni Ölçüm Test ve Analizi Yapan Yetkili Laboratuvarlar

İş Hijyeni Ölçüm Test ve Analizi Yapan Yetkili Laboratuvarlar

İş Hijyeni Ölçüm Test ve Analizi Yapan Laboratuvarlar

İş Hijyeni Ölçüm Test ve Analizi Yapan Yetkili Laboratuvarlar ;

Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi İş hijyeni ölçüm test ve analiz konularınada TÜRKAK’tan TS EN ISO/IEC 17025 ten akredite olarak İSGÜM tarafından İş Hijyeni Ölçüm, Test Ve Analiz Laboratuvarları Hakkında Yönetmelik kapsamında iş hijyen ölçümleri için yetkilendirilmiştir.

 

İş Hijyen Ölçümlerinin Ölçüm Standartları ve Metotları;

 

Ortam Gürültü Ölçümü:

28.07.2013 tarih 28721 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelik gereği işyerlerinde ortam gürültü ölçümleri yapılması gerekmektedir.

 İş Hijyeni Ölçüm Test Ve Analizi Laboratuvarlarımızın kendi standardı olan SOP 14 de göre işyeri ortam gürültü ölçümleri yapılarak, gültü ölçüm noktaları işyeri yerleşim planında gösterilerek raporlandırılmaktadır.

 

Kişisel Gürültü Maruziyeti Ölçümü:

28.07.2013 tarih 28721 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelik gereği işyerlerinde ortam gürültü ölçümleri yapılması gerekmektedir.

Kişisel gürültü ölçümü TS2607 ISO 1999:2005 standardına göre, çalışanın yakasına yerleştirilen özel cihazlarla kişisel gürültü maruziyeti ölçülmektedir. Ölçüm raporu, kişisel gürültü maruziyet ölçüm cihaz sonuç çıktısıyla birlikte hazırlanmaktadır. Gürültü maruziyet ölçümü süresince cihaz dakikada bir, bir dakikanın ortalamasını alarak kaydedip ölçüm süresince 8 saatlik grafik oluşturmaktadır.

Kişisel gürültü maruziyet ölçüm grafiğinde, molalar ve yemek saatlerinde gürültünün seviyesinin düştüğünü çalışma esnasında pik yapan gürültü değerlerini görmek mümkündür.

Toz Ölçümü, Çalışma Ortamı Solunabilir veya Toplam Toz Ölçümü, Kişisel Toz Maruziyeti Ölçümü:

05.11.2013 tarih 28812 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Tozla Mücadele Yönetmeliği gereği çalışma ortamında toz ölçümü ve kişisel toz ölçümleri yapılması gerekmektedir. Ortam toz ölçümü ve kişisel toz maruziyet ölçümleri MDHS 14/3 standardına göre yapılmaktadır. Ortam Toz ölçümü için toz ölçüm cihazına 25 mm. çapında cam elyaf filtre takılarak 10 mikron altındaki toz partikülleri gravimetrik olarak ölçüm ve analizi yapılmaktadır. Kişisel toz ölçümü için 37 mm. çapında cam elyaf filtre takılarak 5 mikron altındaki solunabilir toz partikülleri gravimetrik olarak ölçüm ve analizi yapılmaktadır.

Titreşim Ölçümü:

Titreşim ölçümleri, el-kol veya tüm vücut titreşim ölçümleri olmak üzere bölümlere ayrılmıştır.

22 Ağustos 2013  tarih 28743sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Çalışanların Titreşimle İle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelik gereği çalışanların mekanik titreşime maruz kalmaları sonucu oluşabilecek sağlık ve güvenlik risklerinden korunmalarını sağlamak amacıyla titreşim ölçümleri yapılması yasal zorunluluktur.

El ve kolu etkileyen titreşim, çalışanın sağlık ve güvenliği için risk oluşturan ve özellikle de damar, kemik, eklem, sinir ve kas bozukluklarına yol açmaktadır. El ve kol titreşim ölçümleri TS EN ISO 5349-1 VE 5349-2 standardına göre tüm vücut titreşim ölçümü TS ISO 2631-1, TS EN 1032+A1 standardına göre yapılmaktadır.

28 Kasım 2017
860 görüntülenme
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1