Başkent Sağlık Hizmetleri
başkent sağlık
TÜMÜNÜ GÖR

YÜKSELTİLEBİLİR SEYYAR İŞ PLATFORMU PERİYODİK KONTROLÜ

YÜKSELTİLEBİLİR SEYYAR İŞ PLATFORMU PERİYODİK KONTROLÜ

YÜKSELTİLEBİLİR SEYYAR İŞ PLATFORMU PERİYODİK KONTROLÜ

Yükseltilebilir Seyyar İş Platformu Periyodik Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Yükseltilebilir seyyar iş platformu(YSİP) periyodik kontrolü YSİP’in imalatının tamamlanmasının ardından imalatçı firma tarafından yapılan test ve deneylerin haricinde tarafsız bir muayene kuruluşu tarafından muayeneye tabi tutulmalıdır. YSİP kullanılmaya başlanmadan önce, YSİP üzerinde yapılan herhangi bir değişiklikte ve YSİP’lerde yapılan tamir ve bakım işlemlerinden sonra İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre bütün kaldırma ve iletme ekipmanları gibi yükseltilebilir seyyar iş platformu periyodik kontrollerinin yılda en az 1 kez yaptırılması kanunen zorunludur.

Kanunen Zorunlu Olan Periyodik Kontroller Yaptırılmazsa ?

Süreleri kanunen belirlenen bu periyodik kontroller yaptırılmadığı durumlarda sorumlu iş yeri sahibi olur. Bakanlıkça ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan firma denetlemelerinde tespiti halinde iş yeri sahibine cezai işlem uygulanır. Bu yüzden yaptırılması gerekmektedir.

Yükseltilebilir Seyyar İş Platformu Periyodik Kontrol Muayenesi Nasıl Yapılmaktadır?

Firmamız A- tipi akredite bir muayene kuruluşu olarak alanında uzman personelimizce yapılan yükseltilebilir seyyar iş platformu periyodik kontrolünde standartlara uygunluğunun tespiti, yük testleri, fren testleri, ekipmanların konumu, sızdırmazlıkları gibi değerlendirmelerin sonucunda yükseltilebilir seyyar iş platformu periyodik kontrol muayenesi uygunluğu rapor edilir.

Yükseltilebilir Seyyar İş Platformu Periyodik Kontrolünde Yük Testi Nasıl Yapılır?

Yükseltilebilir seyyar iş platformu işletme kapasitesine göre belirlenen test yükü ile statik yük testi yapılır. Bu testte ekipmanların durumu ve hidrolik sistemdeki oluşabilecek hatalar kontrol edilir. Daha sonra aynı şekilde dinamik yük testi içinde kapasiteye göre ağırlık belirlenir ve kararlılık testleri gerçekleştirilir.

Yükseltilebilir Seyyar İş Platformu Periyodik Kontrolü Hangi Standartlara Göre Yapılmaktadır?

Yükseltilebilir seyyar iş platformu periyodik kontrolü için yönetmelikte belirtilen TS 10201 ISO 3184, TS EN 280+A1 standartlarına göre kontrolünü yapmaktayız.

Yükseltilebilir Seyyar İş Platformu Periyodik Kontrolü Raporu Nasıl Hazırlanmaktadır?

YSİP periyodik kontrolü İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtilen uygun standartlara göre yetkili mühendis ve teknikerlerden oluşan uzman kadromuzca yerinde test ve kontrollerinin yapılmasının ardından teknik yöneticimiz tarafından onaylı raporumuz hazırlanmış olur.

Yükseltilebilir Seyyar İş Platformu Periyodik Kontrolü İçin Kimler Yetkilidir?

Yönetmeliğin ilgili maddesine göre yükseltilebilir seyyar iş platformlarının periyodik kontrolleri için makine teknikeri ve makine mühendisi ve yetkili teknik yönetici tarafından yükseltilebilir seyyar iş platformu periyodik kontrolü, raporlanması ve onayı yapılır.

15 Aralık 2017
1.208 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?