Başkent Sağlık Hizmetleri
başkent sağlık
TÜMÜNÜ GÖR

e-reçete

e-reçete

İşyeri Hekimleri Artık E-Reçete Kullanacak.

İşyeri hekimleri de artık e-reçete kullanımına başlayacaktır. Çalışma Bakanlığı https://isgkatip.csgb.gov.tr/ web adresinden 02.10.2017 tarihinde yaptığı duyuru aşağıda yer almaktadır;

Vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin en kolay ve en etkin yoldan kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde elektronik ortamda sunulması amacıyla Bakanlığımızca yürütülen tüm uygulamalarda e-devlet yapısının kullanılması yönünde çalışılmaktadır.

6331 sayılı Kanununun 6 ncı maddesinde belirtilen iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin elektronik ortamda yönetilebilmesi hedeflenmektedir. Bu maksatla kurulacak iş yeri bilgi yönetim sisteminin ilk uygulaması olan “elektronik işyeri hekim uygulaması” başlatılmıştır.

İşyerlerinde çalışan 4/a statüsündeki kişiler için düzenlenecek reçetelerin karşılanabilmesi için, işyeri hekiminin Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankası uygulamasında kaydı olup, İSG-KATİP üzerinden de görevlendirilmelerinin bulunması gerekmektedir.

İşyeri hekimlerinin e-reçete düzenleyebilmeleri için; Sosyal Güvenlik Kurumu Medula Uygulamaları altında yer alan e-reçete web servisinin entegre edildiği bir otomasyon teminin ve 31.12.2017 tarihinde zorunlu olması planlanan imzalı e-reçete işlemleri için elektronik imza teminin yapılması önem arz etmektedir.

NOT: İşyeri hekimi tarafından yazılan reçetelerin ödenmesinde aşağıdaki hususlar dikkate alınmaktadır.

– İşyeri hekiminin Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankasına kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıt işlemi için İl Sağlık Müdürlüklerine müracaat edilmelidir.

Kayıt kontrolü için: http://sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi

– İşyeri hekimliği sertifikasının vize süresinin dolması nedeniyle İSG-KATİP’te geçersiz duruma düşmemiş olması gerekmektedir. Vize işlemleri için İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne müracaat edilmelidir. Sertifika durumu İSG-KATİP’e e-devlet şifresi ile giriş yapılarak ilgili hekimin “Sertifikalar” sayfasından kontrol edilebilmektedir.

– İşyeri hekiminin reçete düzenlediği kişinin çalıştığı işyeri ile İSG-KATİP üzerinden sözleşmesinin bulunması gerekmektedir. Sözleşme durumu İSG-KATİP’e e-devlet şifresi ile giriş yapılarak ilgili hekimin “Sözleşmeler” sayfasından kontrol edilebilmektedir.

– OSGB’de çalışan işyeri hekimlerinin dışa görevlendirmesinin (ilgili işyerine ataması) bulunması gerekmektedir.

E-reçete kullanım kılavuzu için aşağıdaki dosya linkine tıklayınız. (Yazılım firmaları içindir)

E-Reçete işlemlerinde kullanılan SGK Kurumsal Hekim parolasını almak için tıklayınız. (İşyeri hekimliği dışında görev yapıp daha önce parola temin etmiş olan hekimler aynı parola ile işlem gerçekleştireceklerdir.)”

 E- reçete ile ilgili yapılan bu durudan anlaşılacağı gibi, artık bireysel çalışan işyeri hekimleriyle birlikte, ortak sağlık ve güvenlik birimleri (OSGB) yada işyeri sağlık ve güvenlik birimlerine (İSGB) bağlı hizmet veren tüm işyeri hekimleri e-reçete kullanımına 01 Ocak 2018 itibariyle geçecektir.

e-reçete Program Özellikleri;

İşyeri hekimleri e-reçete kullanımında nasıl yol izleyeceğinden kısaca bahsetmek gerekirse,

Çalışma Bakanlığın çalışır bir  e-reçete Medula sistemi hali hazırda bulunmaktadır. Çalışma Bakanlığı bu siteme işyeri hekimlerinin yazacağı reçeteleri de entegre ederek e reçete uygulama alanını genişletecektir. İSG-Katip sisteminde kayıtlı işyeri hekimleri SGK Medula Sistemi veri tabanına web servisler aracılığı ile veri gönderecek özel yazılım kullanması gerekecektir. OSGB, İSGB ve bireysel çalışan işyeri hekimleri e-reçete için yetkili ve lisanslı yazılım firmalarından kullanıcı paketleri satın alacaklardır.

E-reçete programı satışlarına bakıldığında İşyeri hekimleri için hazırlanmış e-Reçete yazılımı süreli kullanım olarak göze çarpmaktadır. Bunlar 2 aylık e- reçete, 3 aylık e- reçete, 6 aylık e-reçete veya yıllık e-reçete kullanım paketleri şeklinde farklı fiyatlandırmalar görülmektedir.

 

e-reçete programlarının özelliklerine bakıldığında işyeri hekimlerine özel uygulama olacaktır.  İşyeri hekimi e-reçete uygulaması e-imza firmaları ve SGK-Medula Sistemi ile uyumlu olması gerekmektedir. İşyeri hekimliğinde e-reçete kullanımı, güncellenen ilaç listelerinin elinin altında olması, hangi ilaçların SGK tarafından ödenir-ödenmez bilgisine hemen ulaşılır olması, yazılan reçetenin e-reçete programı üzerinden direk yazıcıdan çıktı alınabilmesi gibi birçok kolaylık sağlayacaktır.

 

İşyeri hekimleri e-reçete programı üzerinden İSG-Katip sistemi üzerinden ataması olduğu işyeri çalışanlarına açılan muayene kartı üzerinden e-reçete yazarak bakanlık datasına veri göndererek e-reçete yazabilecektir.

E reçete uygulamasında bakanlığa veri gönderilirken, İşyeri hekiminin Sağlık Bakanlığı doktor bilgi bankasında kaydının olup olmadığı, İşyeri Hekimliği sertifikasının geçerli olup olmadığı yani vize tarihinin geçerliliği kontrol edilir. Ayrıca İşyerinin e-reçete yazacak işyeri hekimi ile İSG-Katip sisteminden İşyeri Hekimliği Sözleşmesi kontrol edilerek e-reçeteden ilaç yazılabilir.

İşyeri hekimlerinin e-reçete yazabilmesi için, e-imza, SGK medula şifresi ve e-reçete yazılımı veya e reçete uygulaması gibi web üzerinden ara yüze gereksinimleri olacaktır.

e reçete programı, işyeri hekimlerinin elektronik reçete işlemlerinde kullanımı  daha hızlı, daha kolay, sağlıklı ve hızlı olmasını sağlayacaktır.

e reçete programı indirmek için www.erecetem.com web sitesini ziyaret ediniz.

 

 

 

E-Recete Kılavuz.pdf

183 – E-reçete kullanım kılavuzu

27 Kasım 2017
5.376 kez görüntülendi
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

 1. Mustafa dedi ki:

  Yalnız şöyle bir durum var, E-reçetenin hemen arkasından bakanlık sizden ekteki dokümanda olan tüm bilgileri isteyecek. Ekteki doküman ÇSGB’nin İBYS proje sunumudur Mustafa Tülü’ye aittir.
  6331 kapsamında iş sağlığı sadece revir hizmetlerinden ibaret değil bildiğiniz üzere.

  Yine de şunu belirtmekte fayda görüyorum. İşin geneline hitap etmeyen yani komple İSG yazılımı olmayan, sadece SALT e-reçete sistemleri veya revir yazılımı diye geçen ( bunlar genelde HBYS veya AHBS yazılımı yapmış SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI KURULUŞLAR için yapılmış programlardır) bu tarz oluşumlar işyeri hekimlerimizin işine yaramayacaktır. Zira bunları her tabipler odası toplantılarında dile getiriyoruz. ÇSGB nin İBYS çalıştaylarına davet edilmemiş yazılımlar firmaları konunun detayını bilmedikleri için sadece e-reçete özelliğinin işyeri hekimlerinin işini göreceğini sanıyorlar. Hatta bu ürün sahibi firmalar MEDULA sisteminin sağlık bakanlığında olduğunu zannederler halen daha ki MEDULA Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çatısı altında SGK’nin bir uygulamasıdır.

  İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarımızın,6331 İSG kanunu ve ilgili mevzuatlarındaki TÜM AKSİYONLARI yapan GERÇEK İSG YAZILIMLARI ‘nı tercih etmelerinde fayda olacaktır.

  sağlık bakanlığının ve diğer bakanlıkların isteyeceği entegrasyonlara da hazırdır. Tam fonksiyonlu halini tercih ettiğinizde bakanlıkların talep ettikleri tüm veri taleplerini ücretsiz kullanacaksınız ve aylık ödemenizin dışında ekstra bir ücret ödemeyeceksiniz. Bakanlığın sizden isteyeceği diğer bilgiler konusunda ÇSGB İSGGM’den Mustafa Tülü’nün hazırlamış olduğu sunumu ekte paylaşıyorum sizlerle.

  Mustafa Tülü İBYS Proje Sunumu https://www.slideshare.net/GvenliiUzmanOSGBIzmi/isyeri-bilgi-yonetim-sistemi-ibys

  1. admin dedi ki:

   Mustafa Bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.

   İşyeri hekimliğinde e-reçete uygulaması yeni başlayacak bir konu olarak karşımızdadır. Şu an için işyeri hekimlerinin gereksinimi e-reçete yazabilmek için arayüz veya bir uygulamadır. E reçete uygulaması işyerinin değil işyeri hekiminin kullanacağı yazılım olarak devre alınmak isteniyor. Şu anki duruma bakıldığında işyerleri, kendi çalışanlarının mesleki risklerini periyodik muayenelerini ve sağlık gözetiminin tüm unsurlarını ve verilerini kontrol etmek ve saklamak amacıyla İSG revir yazılımı kullanabilir.
   İSG revir yazılımı doğal olarak işyeri hekiminin kullanımına da sunularak, yazılımın becerilerine göre yıllık çalışma planı, istatistiksel raporlama, takipteki çalışanlar, periyodik sağlık tarama sonuçlarının sisteme kaydı, tetkik sonuçlarının listelenmesi gibi işlenen veriyi her türlü isteğe cevap verecek şekilde yönetebilirler. İşyeri hekimini tam zamanlı kendi bünyesinde bulunduran işyerlerinin çoğu İSG revir yazılımı kullanmaktalar. OSGB den hizmet alan işyerlerine bakıldığında, İSG revir yazılımına gereksinim duymamakta ve buna bir artı ücret ödemek istememektedirler. OSGB’ler maliyetlerini kendileri karşılayarak bir İSG yazılımıyla işyeri hekimliği hizmeti sunmaya çalışmak istese de bu maliyeti karşılayabilecek OSGb sayısı oldukça azdır. Hizmet verilen ücretlerin düşüklüğü nedeniyle bu durum çok yaygınlaşmamaktadır.
   Burada daha çok e- reçete uygulamasıyla İSG yazılımı uygulamada bağımsız olarak görülmektedir. İSG revir yazılımı sadece revire özgü ayrı bir yazılımda olabilir veya daha geniş kapsamlı İSG yazılımının bir parçası da olabilir. Geniş kapsamlı İSG yazılımından kastım, iş güvenliği uzmanlarının çalışmalarını da bünyesinde tutan üzerine ek olarak iş hijyen ölçüm raporlarının ve iş ekipmanlarının periyodik kontrol raporlarının da içinde saklandığı ve takip edildiği bir yazılım olabilir.

   Tabi ki burada işyerlerinin taleplerine bakmak gerekir. İş güvenliği uzmanı kendi bünyesinde bulundurup işyeri hekimliğini OSGB den alan bir işyerinin talepleriyle, osgb den hiç hizmet alımı yapmayan bireysel atamalarla ihtiyacı karşılayan küçük ve orta ölçekli işyerlerinin talepleriyle, bünyesinde tam zamanlı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulunduran işyerlerinin talepleri tamamıyla birbirinden farklıdır.

   İş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği hizmetlerin sunulmasında kullanılan tüm veri, data ve çalışmalar işyerlerine özgü isg-katip ile uyumlu Çalışma Bakanlığını veri sisteminde yer alsa. İşyerlerine özgü bu verileri hekim veya uzman değişse dahi yerine gelecek uzman ve hekiminde kullanımında olarak, çalışmaların üzerine yenilerini de ekleyerek daha güvenilir ve takip edilebilir sistem olmalı diye düşünüyorum. Bu verilerin saklanması ve takibi Çalışma Bakanlığı kontrolünde olarak, belli bir maliyet hesabı yaparak bu kapsamdaki işyerlerine SGK ödemelerinde bir pay olarak ücret işverene yüklense daha doğru olacağı kanısındayım.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?