Başkent Sağlık Hizmetleri
başkent sağlık
TÜMÜNÜ GÖR

PARATONER ÖLÇÜMÜ

PARATONER ÖLÇÜMÜ

PARATONER ÖLÇÜMÜ

Yıldırımlar gerçekleştiği zaman en çok büyük yerleşim yerlerine ve sanayi bölgelerine düşmektedir. Bu yüzden paratoner yaptırılması ve bu paratonerlerin yıllık periyodik kontrollere girmesi ve düzenli olarak bakımlarının yaptırılması önemlidir. Yaptırılmadığı takdirde iş sağlığı ve maddi açıdan birçok zarara yol açabilmektedir.

AG Topraklama Geçiş Direnci ve Çevrim Empedansı Ölçüm Raporu

Dolaylı dokunmada çevrim empedansı kontrol edilmelidir. AG topraklama geçiş direnci ve çevrim empedansı ölçümleri akım devresinin en uzak yerinde yapılmış olmalıdır. Akım devresi için de koruma iletkeni bağlantısının sürekliliğine bakılması gerekmektedir.

AG topraklama geçiş direnci ve çevrim empedansı ölçüm raporunda aşağıda verilen gerekli kriterlere de bakıldıktan sonra bütün bunlar ölçüm raporuna eklenmektedir. Ayrıca raporda ölçüm de kullanılan cihazlar ve kalibrasyon belgeleri de bulunmaktadır.

AG Topraklama Geçiş Direnci ve Çevrim Empedansı Ölçümünde Nelere Bakılır?

 • Eşdeğer Potansiyel Bara Kontrolü
 • Dokunma Geriliminin Tespiti
 • Ölçüm Yöntemi Tayini (Çevrim Empedansı Ölçümü )
 • AG Direncin Ölçülmesi (Çevrim Empedansı Ölçümü )
 • Koruma Düzeni Anma Akımının Belirlenmesi
 • Koruma Düzeni Açma Akımının Hesaplanması
 • Koruma Topraklamalarının Ölçülmesi
 • Priz ve Elektrik Panosu Topraklamasının Ölçülmesi
 • Makine Gövde Topraklamasının Ölçülmesi (Varsa)
 • Toprak Hattındaki Kaçak Miktarının Ölçülmesi
 • RCD
 • RCD
 • TN sistemler için sigorta korumasına bakılması
 • TN ve TT sistemler için artık aygıtı korumasına bakılması

 

Paratoner Yönetmeliği ve Mevzuat

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre, Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği ve Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ile birlikte Yıldırımdan Korunma Yönetmeliği esas alınarak ölçüm ve raporlama yapılmaktadır.

Tesiste Radyoaktif paratonerler varsa 30.07.2001 tarih ve 10700-1485 sayılı genelge gereği yasaklanmış yine aynı kurum tarafından yetki belgesi verilen kuruluşlar tarafından demonte edilip Çekmece Nükleer Atom Enerji Merkezine teslim edilmesi mecburiyeti getirilmiştir.

(* 300 mA Kaçak Akım Rölesi)

(** 30 mA Kaçak Akım Rölesi)

Paratoner Ölçümü Nasıl Yapılır?

Paratoner ölçümü, topraklama tesisatı ölçümünden farklı değildir. Paratoner topraklamasında binada ya da ölçüm yapılan herhangi bir işletmede ve fabrikada sağlam bir topraklama varsa eş potansiyel ara yapılarak paratoner topraklaması ana topraklamaya bağlanır. Bina dışında toprağın 20-45cm altına, mümkünse en sıkı dokulu toprak zemin tercih edilerek, topraklama çubukları veya topraklama levhaları gömülür. Paratoner iniş iletkeni ile çubukların bağlantısı yapılmadan önce, yer seviyesinin üstündeki test klemensinden direnç megeri kullanılarak direnç ölçülür. Peki paratoner topraklama direnci kaç olmalıdır? Buradan elde edilen rakam 10 Ohm olmalıdır.

Paratoner ölçümünde aşağıdaki hususlara dikkat edilir;

 • Paratonerin doğru çalıştığı ve arızasının olup olmadığı
 • Topraklamasının düzgün olup olmadığı
 • Ama topraklamanın sağlamlığı
 • Paratonerin iletken ve yalıtkanlarında herhangi bir arıza veya kırılma, bükülme, yıpranmanın oluşup oluşmadığı
 • Kaynak ve bağlantı noktalarının sağlamlığı
 • Paratoner başlığı ve direk
 • Toprak içindeki çubuklar

Ölçüm cihazlarımızla yapılan sayısal ölçümlerimizde paratoner ölçüm raporunda bulunmaktadır.

Binalardaki Topraklama Tesisleri

Yaşam alanlarımız olan binalarımız, apartmanlarımız, evlerimiz için de yıldırımdan korunma ve topraklama önemlidir. Bunların mutlaka yaptırılması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Firmamız başkent işçi sağlığı ve ölçüm merkezi olarak binalardaki topraklama tesislerinde yapılacak gözle muayene denetleme ve ölçmeye ilişkin örnek formlarımıza göre kontroller yapılmaktadır.

Yıldırımlık tesislerinin topraklaması için yıldırımdan korunma tesisleri, binaların temel topraklayıcısına bağlanır. Yönetmeliğe göre yıldırıma karşı koruma topraklamalarına 2 m’den daha yakın mesafede başka topraklayıcılar bulunuyorsa, bütün topraklayıcılar birbiri ile bağlanmak zorundadır. Binalara gelen hatlar parafudurlar üzerinden potansiyel dengeleme barasına bağlanmalıdır.

Fabrikalarda Topraklama Ölçümü

Fabrikalardan topraklama ve yıldırımdan korunma yapılması iş sağlığı ve güvenliği açısından oldukça önemli ve yapılması zorunlu olan bir konudur. Yapılacak topraklama ve koruma insan hayatı açısından önemli olduğu gibi fabrikada bulunan tüm makinaların çalışması açısından da önemlidir. Yapılan yıldırımdan korunma ölçümleri paratoner ölçüm formu doldurularak ve daha sonra firmamızca onaylı paratoner ölçüm raporu çıkarılarak fabrikalara iletilir.

Paratoner Ölçümlerinde Kullanılan Cihazlar

Topraklama ölçümleri FLUKE 1653B model ve 2669054 seri numaralı Multifunction Tester cihazlar ile gerçekleştirilmektedir.

Paratonerlerin Yıllık Bakımı ve Periyodik Ölçüm Süreleri

Paratonerlerin periyodik olarak kontrollerinin yapılması kanunen zorunludur. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre paratonerlerin ölçümlerinin yılda bir kez gerçekleştirilmesi zorunludur. Paratonerlerin doğru çalışması ve arızalanmaması için de gerekli şekilde yıllık bakımları yapılmalıdır.

Topraklama Ölçüm Raporu Fiyatı

Topraklama, elektrik tesisatı ve paratoner periyodik kontrolleri ve ölçüm raporları için sitemizde bulunan iletişim bölümündeki numaradan teklif birimimizle irtibata geçerek tüm ölçümler için fiyat görüşmesi yapabilirsiniz.

Paratoner ve Topraklama Ölçümlerini Kimler Yapabilir?

Yönetmeliğe göre bu ölçümleri Elektrik mühendisleri, Elektrik yüksek mühendisleri, Elektrik teknikerleri ve Elektrik yüksek teknikerleri yapabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                              

 

 

 

 

13 Ocak 2018
2.940 görüntülenme
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1