Başkent Sağlık Hizmetleri
başkent sağlık
TÜMÜNÜ GÖR

İNŞAAT ASANSÖRLERİ PERİYODİK KONTROLÜ

İNŞAAT ASANSÖRLERİ PERİYODİK KONTROLÜ

İNŞAAT ASANSÖRLERİ PERİYODİK KONTROLÜ

İnşaat Asansörlerinin Periyodik Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

İnşaat asansörlerinin periyodik kontrolü asansörlerin imalatının tamamlanmasının ardından imalatçı firma tarafından yapılan test ve deneylerin haricinde tarafsız bir muayene kuruluşu tarafından muayeneye tabi tutulmalıdır. Asansör kurulumu yapılıp kullanılmaya başlanmadan önce, asansörlerde yapılan tamir ve bakım işlemlerinden sonra İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre inşaat asansörlerinin periyodik kontrollerinin yılda en az 1 kez yaptırılması kanunen zorunludur.

Kanunen Zorunlu Olan Periyodik Kontroller Yaptırılmazsa ?

Süreleri kanunen belirlenen bu periyodik kontroller yaptırılmadığı durumlarda sorumlu iş yeri sahibi olur. Bakanlıkça ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan firma denetlemelerinde tespiti halinde iş yeri sahibine cezai işlem uygulanır. Bu yüzden yaptırılması gerekmektedir.

İnşaat Asansörü Periyodik Kontrol Muayenesi Nasıl Yapılmaktadır?

Firmamız A- tipi akredite bir muayene kuruluşu olarak alanında uzman personelimizce yapılan asansör periyodik kontrolünde standartlara uygunluğunun tespiti, halat ve kılavuz kontrolü, kabin uygunluk kontrolü gibi değerlendirmelerin sonucunda inşaat asansörü periyodik kontrol muayenesi uygunluğu rapor edilir.

İnşaat Asansörlerinin Periyodik Kontrolü Hangi Standartlara Göre Yapılmaktadır?

İnşaat asansörlerinin periyodik kontrolü için yönetmelikte belirtilen TS EN 12159 standartlarına göre kontrolünü yapmaktayız.

İnşaat Asansörü Periyodik Kontrolü Raporu Nasıl Hazırlanmaktadır?

İnşaat asansörlerinin periyodik kontrolü İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtilen uygun standartlara göre yetkili mühendis ve teknikerlerden oluşan uzman kadromuzca yerinde test ve kontrollerinin yapılmasının ardından teknik yöneticimiz tarafından onaylı raporumuz hazırlanmış olur.

İnşaat Asansörleri Periyodik Kontrolü İçin Kimler Yetkilidir?

Yönetmeliğin ilgili maddesine göre inşaat asansörü periyodik kontrolleri için makine teknikeri ve makine mühendisi ve yetkili teknik yönetici tarafından asansörlerin periyodik kontrolü, raporlanması ve onayı yapılır.

15 Aralık 2017
467 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?