Başkent Sağlık Hizmetleri
başkent sağlık
TÜMÜNÜ GÖR

Ortam Toz Ölçümü

Anasayfa » Ortam Toz Ölçümü
kişisel toz maruziyeti ölçümü

Ortam Toz Ölçümü – kişisel toz maruziyeti ölçümü

Ortam Toz Ölçümü

İş Hijyen Ölçümü içerisinde, meslek hastalıkları bakımından en hassas konu arasında yer alan ortam toz ölçümü, belirli periyotlarda kişisel toz ölçümleriyle de desteklenerek toz kaynaklarında yaptırılmalıdır.

Toz ölçümleri, özellikle pnömokonyoz meslek hastalığı riskine karşı alınacak doğru tedbirlerin ve çalışmaların yapılabilmesi için ilk yapılacak adım içerisinde yer almaktadır. Toz Ölçümü yapılırken, sadece ortam toz ölçümü yeterli olmayacaktır. Kişisel Maruziyet ölçümleri de doğru ölçüm sonucunu destekleyen ölçümlerdir ve kesinlikle kişisel toz maruziyet ölçümü yapılmalıdır.

Ortam Toz Ölçümü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İSGÜM tarafından yetki almış İş Hijyen Laboratuvarları tarafından yapılmalıdır. İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analizi Yapan Laboratuvarlar haricinde yapılan tüm iş hijyen ölçümleri geçerli değildir. İş Hijyen Ölçümlerini yapmaya yetkili kurumlardan hizmet alınması esastır. Başkent İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezimizin, İSGÜM den İş Hijyeni Ölçüm, Test Ve Analizi Yapan Laboratuvarlar Hakkında Yönetmelik kapsamında, İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analizi Yapan Laboratuvar yetkisi bulunmaktadır.